Vo Švédsku chcú zakázať ťažbu kryptomien

Švédi chcú zakázať ťažbu kryptomien na území Európskej únie. Podporujú ich v tom aj ďalšie krajiny.

O zákaze ťažby v EÚ sa začalo hovoriť v novembri, kedy dvaja švédski regulátori zverejnili otvorený dopis, v ktorom vyzývajú k zastaveniu ťažby kvôli obavám z veľkej spotreby energie.

Hrozba klimatických zmien

Kryptoaktíva označili ako hrozbu klimatických zmien, pretože ťažba bitcoinu a etherea podľa nich spotrebuje dvakrát viac energie než celé Švédsko. Obávajú sa, že obnoviteľné zdroje energie budú využívané na ťažbu kryptomien namiesto toho, aby smerovali k verejnému použitiu. Riešením by podľa nich mohli byť špeciálne dane na energeticky náročnú ťažbu.

Politici v Nemecku, Španielsku a Nórsku výzvu podporujú.

Zákaz nie je riešením

Podľa členov európskej kryptokomunity nie je ťažba kryptomien hlavným dôvodom pokračujúcej energetickej krízy v Európe, kde idú účty domácností za elektrinu raketovo nahor. Zastavenie ťaženia kryptomien považujú za prvoplánové a jednoduché „riešenie”, zatiaľ čo základné príčiny nedostatku energií sú niekde inde. Zástancovia kryptomien tiež tvrdia, že čínsky zákaz z minulého roka neviedol k výraznému oživeniu ťažby v EÚ.

Podľa údajov Cambridgeského centra pre alternatívne financie vzrástol švédsky priemerný mesačný bitcoinový hashrate (výpočtový výkon použitý za sekundu pri ťažbe) medzi májom a augustom 2021 po zákaze Číny o 0,84 percentuálneho bodu. Pre porovnanie – americký hashrate vzrástol o 17,7 % percentuálnych bodov.

Dôkazy? Neexistujú

Eric Wall, švédsky softwarový inžinier a hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Arcane Assets, uviedol, že vo Švédsku nevznikli žiadne veľké ťažiarske spoločnosti a neexistuje žiadny dôkaz, že by veľkú časť švédskej obnoviteľnej energie vysávala ťažba.

Tím FutureMining

Tím FutureMining

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.