Vo Švédsku chcú zakázať ťažbu kryptomien

Švédi chcú zakázať ťažbu kryptomien na území Európskej únie. Podporujú ich v tom aj ďalšie krajiny.

O zákaze ťažby v EÚ sa začalo hovoriť v novembri, kedy dvaja švédski regulátori zverejnili otvorený dopis, v ktorom vyzývajú k zastaveniu ťažby kvôli obavám z veľkej spotreby energie.

Hrozba klimatických zmien

Kryptoaktíva označili ako hrozbu klimatických zmien, pretože ťažba bitcoinu a etherea podľa nich spotrebuje dvakrát viac energie než celé Švédsko. Obávajú sa, že obnoviteľné zdroje energie budú využívané na ťažbu kryptomien namiesto toho, aby smerovali k verejnému použitiu. Riešením by podľa nich mohli byť špeciálne dane na energeticky náročnú ťažbu.

Politici v Nemecku, Španielsku a Nórsku výzvu podporujú.

Zákaz nie je riešením

Podľa členov európskej kryptokomunity nie je ťažba kryptomien hlavným dôvodom pokračujúcej energetickej krízy v Európe, kde idú účty domácností za elektrinu raketovo nahor. Zastavenie ťaženia kryptomien považujú za prvoplánové a jednoduché „riešenie”, zatiaľ čo základné príčiny nedostatku energií sú niekde inde. Zástancovia kryptomien tiež tvrdia, že čínsky zákaz z minulého roka neviedol k výraznému oživeniu ťažby v EÚ.

Podľa údajov Cambridgeského centra pre alternatívne financie vzrástol švédsky priemerný mesačný bitcoinový hashrate (výpočtový výkon použitý za sekundu pri ťažbe) medzi májom a augustom 2021 po zákaze Číny o 0,84 percentuálneho bodu. Pre porovnanie – americký hashrate vzrástol o 17,7 % percentuálnych bodov.

Dôkazy? Neexistujú

Eric Wall, švédsky softwarový inžinier a hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Arcane Assets, uviedol, že vo Švédsku nevznikli žiadne veľké ťažiarske spoločnosti a neexistuje žiadny dôkaz, že by veľkú časť švédskej obnoviteľnej energie vysávala ťažba.

Tím FutureMining

Tím FutureMining

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email