Venezuela a India dania kryptomenu, Indovia majú digitálnu rupiu

Venezuelská a indická vláda schválili v súvislosti s kryptomenami nový daňový zákon. Vyberať plánujú až 20, respektíve až 30 percent.

Cieľom Venezuely je vybrať 2 až 20 % zo všetkých transakcií v akýchkoľvek iných menách, než je národná mena. Tými sú bolívar a ich vlastná kryptomena petro krytá ropou, ktorá mala spasiť tamojšiu ekonomiku.

Totálna devalvácia bolívaru

Bolívar bol opakovane devalvovaný a len v minulom roku stratil viac než 70 % hodnoty. Za posledné desaťročie sa tak zbavil takmer celej svojej hodnoty.

Používanie bitcoinov vo Venezuele v posledných rokoch raketovo rástlo. Tisíce miestnych podnikov prešli na kryptomeny, aby prežili hyperinfláciu. Vlani na jeseň sa veľké letiská začali pripravovať na platby za letenky a iné služby v kryptomenách na čele s bitcoinom.

Zníži závislosť národa na hotovosti

Počet krajín s vlastnou národnou kryptomenou zatiaľ ako posledná rozšírila India. Digitálnu rupiu spustí vo fiškálnom roku počínajúc 1. aprílom.

Súčasne oznámila nový daňový režim pre súčasné digitálne meny. To viedlo k fenomenálnemu nárastu transakcií v digitálnych menách. Berie si 30 % daň z ich predaje a 1 % daň pri zdroji.

Od virtuálnej rupie si sľubuje rýchlosť a efektívnosť platieb. Indická ministerka financií Nirmala Sitharamanová uviedla, že by to znamenalo lacnejšiu a efektívnejšiu správu meny. Národnú kryptomenu budú Indovia zavádzať postupne s cieľom čo najviac znížiť vysokú závislosť národa na hotovosti.

Tím FutureMining

Tím FutureMining

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email