Ťažiari bitcoinov sa usilujú o uhlíkovú neutralitu ťažbou v blízkosti dátových centier

Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú ťažbou bitcoinov musia kvôli novým predpisom preukázať uhlíkovú neutralitu.
Pri ťažbe bitcoinu spôsobom Proof of Work začalo dochádzať k novým znepokojeniam, pretože vedúci pracovníci a investori venujú väčšiu pozornosť environmentálnym, sociálnym a správnym faktorom. Mnohí ťažiari kryptomien preto zdôrazňujú ekologicky šetrné postupy tým, že si obstarávajú uhlíkové kompenzácie, aj keď niektorí namietajú, že to na zaistenie ekologickej ťažby nestačí.

Napríklad kanadský podnikateľ Kevin O’Leary povedal, že obvykle indexuje verejné ťažobné spoločnosti ako Marathon Digital Holdings, Riot Blockchain Inc. a ďalšie.  Avšak upozornil, že akonáhle tieto spoločnosti prehlásili, že sú uhlíkovo neutrálne prostredníctvom uhlíkových kompenzácií, ich akcie drasticky klesli. O’Leary sa domnieva, že príčinou je obava plánovaného auditu uhlíkových kreditov. Na čo ešte prehlásil, že uhlíkové offsety nie sú auditovateľné.

Ťažba bitcoinov a dátové centrá

Aby bola zaistená ťažba s nulovými emisiami uhlíka, ťažiari bitcoinov by mali stavať súbežne s dátovými centrami, čím by ťažobné spoločnosti mohli efektívne využívať prebytočnú energiu vypustenú z dátových centier na ťažbu Bitcoinu.

Napríklad spoločnosť Bizero takýto model zaviedla už pred dvomi rokmi v Nórsku, kde spoločnosť vybudovala infraštruktúrne partnerstvo s miestnou vládou, ktorá teraz uvoľňuje nevyužitú vodnú energiu na ťažbu Bitcoinu. Spoločnosť Bitzero tiež dodáva pevné dátové centrá vyrobené z udržateľných a miestnych materiálov, ktoré sa skladajú z technológie zachytávania tepla.

Ďalej spoločnosť Argo Blockchain tiež plánuje otvoriť dátové centrum v západnom Texase, kde bude vykonávať ťažobné operácie. Aj keď Argo nezastáva prístup nulového vytesňovania uhlíka, generálny riaditeľ povedal, že cieľom spoločnosti je stať sa uhlíkovo neutrálnou. 

Rovnako ako spoločnosť Argo alebo Bizero využívajú obnoviteľnú energiu na svoju ťažbu aj ďalšie, napríklad energetické a plynárenské spoločnosti tiež zakladajú svoje obchody v oblastiach, kde sa uvoľňuje energia.

Napríklad výrobca energie ExxonMobil už rok v tichosti ťaží bitcoin v oblasti Bakken v Severnej Dakote v rámci plánu na obmedzenie emisií zo spaľovania plynu.
Typický vrt v Bakkenu produkuje ropu, ale tiež zemný plyn, ktorý sa spaľuje alebo vypúšťa do atmosféry. Miesto spaľovania plynu spolupracuje spoločnosť Exxon so spoločnosťou Crusoe Energy na zachytení plynu a jeho odvádzaní do generátorov, kde ťaží bitcoiny.

Nulová uhlíková stopa

Kým ekologická ťažba bitcoinov je teraz veľkou témou, niektorí tvrdia, že tieto iniciatívy spolu s nulovými emisiami uhlíka sa stali rozhodujúcimi pre ťažiarov, ktorí chcú zostať na trhu.

Napríklad v New Yorku sa snažia prijať legislatívu, ktorá obmedzí ťažobné operácie bitcoinov. V Kazachstane zase vláda navrhla požiadavky na prevádzkovateľov ťažby kryptomien, aby pred zahájením prevádzky nahlásili spotrebu elektriny a „technické špecifikácie“ pre pripojenie k elektrickej sieti.

Tím FutureMining

Tím FutureMining

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.