OECD otvorila tému daňovej transparentnosti pre kryptomeny

Podľa OECD predstavuje trh s kryptomenami „významné riziko“ v oblasti daňovej transparentnosti a tvrdí, že bez dodatočných ochranných opatrení sa všetky zisky z daní nakoniec stratia.

OECD navrhla dodatočné opatrenia pri vykazovaní krypto transakcií a identifikovaní používateľov aby zvýšila transparentnosť pre medzinárodné daňové úrady.

Organizácia OECD hovorí, že pri súčasnom vykazovaní krypto transakcií, daňové úrady nemajú dostatočný prehľad o transakciách. Podľa OECD trh z kryptomenami predstavuje značný risk pri daňovej transparentnosti a tvrdí, že bez dodatočných bezpečnostných opatrení sa všetky zisky z daní z kryptomien časom stratia.

V návrhu sa odporúča, aby fyzické osoby a podniky, ktoré už obchodujú s kryptografickými službami – vrátane búrz, maloobchodných transakcií a prevodu tokenov – mali 12 mesiacov, od dátumu nadobudnutia platnosti nových pravidiel, aby splnili tieto nové nariadenia na podávanie výkazov.

„Na rozdiel od tradičných finančných produktov sa kryptomeny môžu prevádzať a držať bez dohľadu tradičných finančných inštitúcií a bez toho, aby mal akýkoľvek centrálny správca úplný prehľad o uskutočnených transakciach alebo o držaní kryptoaktív,“ uvádza sa v zhrnutí správy.  

Návrh bude verejnosti k dispozícii na pripomienkovanie do 29. apríla, pričom pripomienkové konanie sa očakáva koncom mája. OECD uviedla, že o zmenených pravidlách vykazovania chce informovať počas októbrového samitu G20 na Bali.

Tím FutureMining

Tím FutureMining

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email