Kosovo kvôli energetickej kríze zakázalo ťažbu

Kosovská vláda zakázala ťažbu kryptomien. Dôvodom je výnimočný stav, ktorý vyhlásila kvôli energetickej kríze. 

Kosovo je jednou z najchudobnejších európskych krajín. Viac ako 40 % energie dováža a zažíva najhoršiu energetickú krízu vo svojej histórii. Pritom od konca tamojšej vojny v roku 1999 bola elektrina pre obyvateľov väčšinou zdarma. Dôvodom krízy sú výpadky uhoľných elektrární a vysoké dovozné ceny energie.

Mladí Kosovčania ťažia ako o život

Preto Kosovo dodávky elektriny obmedzilo a v decembri vyhlásilo na šesťdesiat dní výnimočný stav. Cieľom plošného zákazu ťažby kryptomien, ktorej sa kvôli nízkym cenám venuje veľa mladých Kosovčanov, je znížiť spotrebu drahej energie. 

Polícia v Kosove maximálne zintenzívnila svoje úsilie a len v priebehu jediného dňa zabavila viac ako 300 ťažiarskych strojov. Podarilo sa jej aj odhaliť vodiča, ktorý prevážal šesť strojov na ťažbu kryptomien s 42 grafickými kartami.

Pátranie po ďalších ťažiaroch pokračuje 

Kosovská ministerka hospodárstva Artane Rizvanolli vyjadrila podporu tamojšej polícii aj výroku, že ušetrené desiatky tisíc eur mesačne z peňazí daňových poplatníkov znamenajú energiu pre stovky kosovských rodín počas krízy. V Kosove ďalej pátrajú po ďalších ťažiaroch, ktorí zákaz nerešpektujú, a tým zhoršujú výpadky elektriny.Najznámejšia kryptomena bitcoin spotrebuje za rok asi dvakrát viac elektriny než Česko a keby bol bitcoin štát, umiestnil by sa medzi 30 najväčšími spotrebiteľmi elektrickej energie.

Tím FutureMining

Tím FutureMining

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.