Kosovo kvôli energetickej kríze zakázalo ťažbu

Kosovská vláda zakázala ťažbu kryptomien. Dôvodom je výnimočný stav, ktorý vyhlásila kvôli energetickej kríze. 

Kosovo je jednou z najchudobnejších európskych krajín. Viac ako 40 % energie dováža a zažíva najhoršiu energetickú krízu vo svojej histórii. Pritom od konca tamojšej vojny v roku 1999 bola elektrina pre obyvateľov väčšinou zdarma. Dôvodom krízy sú výpadky uhoľných elektrární a vysoké dovozné ceny energie.

Mladí Kosovčania ťažia ako o život

Preto Kosovo dodávky elektriny obmedzilo a v decembri vyhlásilo na šesťdesiat dní výnimočný stav. Cieľom plošného zákazu ťažby kryptomien, ktorej sa kvôli nízkym cenám venuje veľa mladých Kosovčanov, je znížiť spotrebu drahej energie. 

Polícia v Kosove maximálne zintenzívnila svoje úsilie a len v priebehu jediného dňa zabavila viac ako 300 ťažiarskych strojov. Podarilo sa jej aj odhaliť vodiča, ktorý prevážal šesť strojov na ťažbu kryptomien s 42 grafickými kartami.

Pátranie po ďalších ťažiaroch pokračuje 

Kosovská ministerka hospodárstva Artane Rizvanolli vyjadrila podporu tamojšej polícii aj výroku, že ušetrené desiatky tisíc eur mesačne z peňazí daňových poplatníkov znamenajú energiu pre stovky kosovských rodín počas krízy. V Kosove ďalej pátrajú po ďalších ťažiaroch, ktorí zákaz nerešpektujú, a tým zhoršujú výpadky elektriny.Najznámejšia kryptomena bitcoin spotrebuje za rok asi dvakrát viac elektriny než Česko a keby bol bitcoin štát, umiestnil by sa medzi 30 najväčšími spotrebiteľmi elektrickej energie.

Tím FutureMining

Tím FutureMining

Zdieľať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email