V Číne testujú digitálnu jüanovú peňaženku. Nejedná sa však o kryptomenu, ale digitálnu štátom kontrolovanú menu. Nahradí len mince a bankovky, platobné karty zostanú zachované.
Za projektom pilotnej verzie tejto aplikácie stojí Čínska ľudová banka, ktorá na digitálnom jüane pracovala niekoľko rokov a oproti ostatným získala pomerne slušný náskok. Dôvodom vývoja je snaha nahradiť v tejto ľudnatej krajine hotovosť a predísť nelegálnemu praniu špinavých peňazí.
Pracuje sa na zdokonalení
Vlani na jeseň guvernér Yi Gang uviedol, že krajina bude pokračovať vo vývoji digitálnej meny centrálnej banky, zdokonalí jej dizajn a použitie, a zlepší jej spoluprácu so súčasnými platobnými systémami.
Čína, kde v druhej polovici 1. storočia papierové peniaze vznikli, tak ako prvá robí kroky k modernému platobnému nástroju, ktorý sa bez nich zaobíde.
Testovanie na olympiáde
Čínska ľudová banka uviedla, že plánuje túto menu použiť a propagovať na blížiacich sa zimných olympijských hrách, ktoré sú na programe tento rok vo februári. To ale vyvolalo negatívnu reakciu niektorých amerických senátorov a americkým športovcom odporúčajú túto menu nepoužívať.
Čakanie na dôležitý dokumentAmerická centrálna banka zavedenie CBDC (digitálnej meny centrálnej banky) stále študuje a zvažuje všetky výhody a nevýhody vytvorenia digitálneho doláru. Závery zhrnie v pripravovanom dokumente.